Trinkelių klojimas
Trinkelių paklojimas kaip ir dauguma statybos darbų reikalauja tam tikrų žinių ir pasiruošimo. Prieš darant paruošimą reikia įvertinti kiek ir kokių medžiagų reikalauja individualus kiemas. Taip pat labai svarbu yra įvertinti koks yra gruntas kasant ir pilant pasluoksnius. Mūsų kolektyvas dirba tik su aukščiausios kokybės medžiagomis, kurios naudojamos kelių įrengimui, nes mes iš savo daugiametės patirties žinome kaip kloti trinkeles.
Kad trinkelių danga būtų paklota kokybiškai www.zemelda.lt trinkelių dėjimą suskirstę į kelis etapus:
- Apsilankymas objekte, poreikių išsiaškinimas, konsultacija ir sprendimas.
- Kontūrų bei aukščių nustatymas. Žinodami užsakovo pageidavimus pasižymime kontūrus bei įvertinę aplinką niveliuojame aukščius, šiam darbui reikalingas nivelyras, kad aukščiai būtų tikslūs. Įvertiname kokio nuolydžio reiktų individualiai vietai ir kokios yra galimybės. Jeigu namas stovi dauboje ir nuolydis eina į namą tada rekomenduojama dėtis trapus, kad lyjant vanduo subėgtų į juos ir nepasiektų namo pamatų.
- Kasimas – kasdami įvertiname koks gruntas yra apačioje, ar tai molis ar augalinis gruntas ar priesmėlis ir nuo to įvertiname kokiu gyliu reikia kasti, kasant turime stebėti jau anksčiau kasinėtas vietas, jei tokių yra ir jei randamas sujudintas gruntas, jis turi būti pašalintas ir užpilamas smėliu po to labai gerai sutankintas pvz. nesenai buvo kastos dujos, kanalizacija, elektros įvadai. Palankiausiai randamas gruntas yra priesmėlis, jei randamas toks gruntas, tada nuo būsimo paviršiaus užtenka nukasti 40-45cm. Tačiau tai pasitaiko gana retai. Jeigu randamas molis – gruntas nuimamas nuo 50-60cm. Dar pasitaiko tarmiškai vadinamas „lavūnas”. Tada būtinai reikia prieš pilant sekančius pasluoksnius dugną padengti geotekstilės audiniu, kuris veikia kaip armuojamasis tinklas.
- Pasluoksnių pylimas bei jų tankinimas:
- Jeigu esamas dugnas yra molis, tai būtina dugną padengti vibruojamu smėliu 5-10 cm. Smėlis atskiria gruntą nuo stambesnės frakcijos medžiagų. Smėlis gerai suvibruojamas prieš pilant žvyrą.
- Pilamas stambus karjerinis, kelinis žvyras. Jo pilama 30-35cm sluoksnis. Šis žvyras labai gerai tankinasi ir gerai tinkamas tiek mūsų, tiek kelių tiesimo darbams. Jis taip pat gerai sutankinamas, patartina tankinti su ne mažesne nei 150-250kg vibro plokšte.
- Sutankinto žvyro lygis turi būti toks, kad liktų vietos skaldos pasluoksniui. Mes naudojame dolomitinę skaldą. Tai yra geriausia skalda kokią tik galima gauti. Ji naudojama tiek paprastų kelių, tiek automagistralių tiesimo darbuose. Ant važiuojamosios dalies rekomenduojame pilti apie 15cm. šios skaldos. Tačiau jeigu grindiniu važines sunkusis transportas rekomenduojame jos pilti net iki 20cm. Ant vaikščiojamosios dalies mes taip pat pilame skalda, tačiau jos užtenka 5-7cm ,nes ten tokių apkrovų nebus. Dolomitinė skalda yra gana stambi, tad kad ją gerai sutankinti reikia vibruoti su galingomis vibro plokštėmis, iki 100 kilogramų vibro plokštės nesutankina šios skaldos, turi būti naudojamos nuo 200 kg ar didesnės vibro plokštės. Po vibravimo atsijoms turi likti 1-4cm sluoksnis, jeigu jis yra didesnis skalda turi būti perpilama ir iš naujo sutankinama.
- Pilamas atsijų išlyginamasis sluoksnis. Jis gerai sutankinamas. Po špagatu atsijose padaromi pakeliai į kuriuos įsideda metalinė 2mm plokštele ir metaline liniuote nuimamas perteklinis atsijų sluoksnis. Mes manome, kad mūsų naudojama technologija yra patikimiausia, nes klojimas yra daromas ant kieto pagrindo ir nebėra silpnų vietų.
- Rašto parinkimas, klojimo pradžia. Pagal užsakovo pageidavimus yra parenkamas raštas. Mes patariame koks yra geriausias pvz.: ant važiuojamosios dalies yra rekomenduojama, kad trinkelės persirištų. Mes pateikiame trinkelių rašto pavyzdžių ir išsirenkamas labiausiai patikęs. Pradedami klojimo darbai. Prieš pradedant kloti trinkeles yra sutikrinami namo kampai ir pasirenkamas optimaliausias variantas nuo kur butų galima pradėti. Būtinai turi būti išlaikomas 90 laipsnių kampas.
- Klojimui naudojami guminiai plaktukai, palyginti dedamas trinkeles.
- Dedant trinkeles jas reikia imti iš skirtingų padėklų, kad jos tarpusavyje maišytųsi ir nesigautų dėmės.
- Pjovimui naudojamas didelių apsukų kampinis šlifuoklis.
- Kad neiširtų kraštai naudojami vejos borteliai, o priekinėje dalyje įvažiavimo borteliai. Taip pat galima betonuoti plytelės kraštą atsisakant vejos bortelių. Mes rekomenduojame betonuotus kraštus nutepti hidroizoliacija, kad betonas nesausintų žolės ir ji kraštuose neruduotų.
- Baigus klojimo darbus trinkelių tarpai užpildomi sausomis, smulkiomis granitinių atsijų dulkėmis.
- Paviršius švariai nušluojamas ir trinkelių paviršius tankinamas su vibro plokšte užsidėjus ant jos guminį padą.
- Po vibravimo visas paviršius vėl peršluojamas granitinėm atsijom.